Europejska Noc Literatury

2014-06-29  15:01

Dziesięć nowych książek pisarzy europejskich, czytanych przez dziecięciu znakomitych aktorów, dziennikarzy i naukowców w dziesięciu magicznych miejscach – tak wyglądała druga edycja Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu, odbywająca się w ramach projektu Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016

Na zdjęciu: Błażej Peszek na scenie letniej Teatru Lalek /fot. Elżbieta Miśkowicz /Agencja DOKiS.pl

Błażej Peszek, aktor teatralny i telewizyjny, na scenie letniej Teatru Lalek w parku Staromiejskim, przy wtórze treli ptaków, przeczytał fragment powieści ukraińskiego pisarza Tarasa Prochaśki „Ptaki”. Andrzej Chyra na dziedzińcu dawnego więzienia miejskiego przedstawił swoją interpretację powieści gangsterskiej „Agrigento” Kostasa Hatziantoniou z Grecji. Krystyna Czubówna, znana dziennikarka i prezenterka, w Oratorium Marianum niepowtarzalnym, rozpoznawalnym w całej Polsce głosem, zaczarowała słuchaczy powieścią „Ptaki Wierchowiny” Adama Bodora  z Węgier, a Ewa Dałkowska w Ossolineum zachęciła do sięgnięcia po książkę „Jej wszystkie życia” brytyjskiej autorki Kate Atkinson, opisującą między innymi sielankowy obraz z życia niemieckiej elity związanej z fűhrerem tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Jednakże największe show, z muzyką odtwarzaną z ipoda, wózkiem na kółkach z hipermarketu pełnym książek  i ekspresywną grą sceniczną, dał wrocławski aktor, Rafał Kwietniewski, znany m.in. z seriali „Pierwsza miłość” i „Fala zbrodni”. „Cisza w Pradze” Jaroslava Rudiša, opowieść o stolicy Czech, miłości, muzyce i odciętym kablu od słuchawek,  brzmiała w Przejściu Garncarskim jeszcze długo po zakończeniu czytania.

Do udziału w tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Literatury zaproszenie przyjęli również prof. Jan Miodek oraz znakomici aktorzy scen polskich: Elżbieta Golińska, Redbad Klijnstra,  Przemysław Bluszcz, Jacek Poniedziałek. Można się było zasłuchać, tym bardziej, że czytania odbywały się w niecodziennej scenerii najpiękniejszych miejsc stolicy Dolnego Śląska, niekojarzonych często z literaturą, jak choćby ogrody Pałacu Królewskiego. Wszystkie prezentowane książki jeszcze pachną farbą drukarską lub ich premiera odbędzie się lada moment. Tak się stanie na przykład  z powieścią jedynego nieeuropejskiego pisarza podczas sobotniego wieczornego czytania, laureata Literackiej Nagrody Nobla, Mario Vargasa Llosy. „Dyskretny bohater” dopiero  jesienią trafi na półki księgarskie.

Spotkania  z ambitną literaturą współczesnych pisarzy z różnych krajów, piszących w  różnych językach i różnorodnej stylistyce zgromadziły już drugi rok z rzędu tysiące miłośników książek.

Elżbieta Miśkowicz

https://www.traditionrolex.com/30