40-latek, czyli młodzieniec wśród zabytków

2014-05-08  12:01

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki wraz z Kołem Naukowym Studentów Historii Sztuki UWr serdecznie zapraszają na dwunasty wykład z cyklu "Zima i wiosna z kulturą PRL-u" pt.: "Czterdziestolatek, czyli młodzieniec wśród zabytków". 

Czterdziestolatek, 
czyli młodzieniec wśród zabytków


Audytorium Wydziału Chemii 
Uniwersytetu Wrocławskiego

  

 mgr Krzysztof Ziental

 

13 maja 2014 (wtorek), godz. 18:00

Audytorium Chemii

(ul. Fryderyka Joliot-Curie 13)

 

Z bogatego planu dzielnicy naukowej w rejonie placu Grunwaldzkiego autorstwa Krystyny i Mariana Barskich zrealizowanych zostało siedem budynków bądź zespołów architektonicznych. Warto zwrócić uwagę na jeden z nich z przełomu l. 60. i 70. XX w. – Audytorium Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, która dziś jest swoistym znakiem czasu. Najbardziej interesujące jest funkcjonalne i starannie wykończone wnętrze audytorium, które zachowało się niemal w całości. Cechą szczególną jest wykorzystanie w przemyślany sposób różnorodnych materiałów, tj. kamienia, terakoty, drewna czy aluminium. Sale audytoryjne stanowią bodaj jedyne zachowane w pełni wnętrza z przełomu l. 60. i 70. XX w. we Wrocławiu. Każda część wystroju i wyposażenia tych sal została zaprojektowana przez twórców budynku. To dobrze zachowana, a przez to unikalna, przestrzeń o jednorodnym charakterze kolorystycznym, estetycznym i stylistycznym. Stan zachowania oraz wartości artystyczne i historyczne stanowiły podstawę do wpisania tego stosunkowo młodego budynku do rejestru zabytków

 

KRZYSZTOF ZIENTAL – rocznik 1985, historyk sztuki, niezależny, doktorant na Uniwersytecie Wrocławskim, przygotowujący rozprawę na temat twórczości wrocławskich architektów, Krystyny i Mariana Barskich; zainteresowania badawcze sytuują się wokół zagadnień powojennego modernizmu w Polsce oraz modernizmu w ogóle, a także renowacji i adaptacji zabytków.

 

----

Źródło: WFSHS, materiały prasowe. 

https://www.traditionrolex.com/30