Zakończenie remontu Wrocławskiego Teatru Współczesnego

2019-04-04  11:13

Zakończył się remont i przebudowa budynku Wrocławskiego Teatru Współczesnego wraz z termomodernizacją i podniesieniem efektywności energetycznej.  5, 6 i 7 kwietnia na wyremontowanej Dużej Scenie będzie można obejrzeć „Panią Furię” Grażyny Plebanek w reżyserii Krzysztofa Czeczota. Scena na Strychu czynna jest już od stycznia. 

Remont WTW  rozpoczął się 3 września 2018 r. i trwał do 31 marca 2019 r. Obok całkowitego romontu widowni Dużej Sceny i foyer zakres prac obejmował: montaż baterii fotowoltaicznych na dachu; ocieplenie budynku, wymianę okien; wymianę  instalacji elektrycznej, klimatyzacji i systemu wentylacyjnego; wymianę oświetlenia scenicznego i oświetlenia pozostałych przestrzeni budynku na energooszczędne oświetlenie ledowe; instalację systemu zarządzania energią. Wszystkie powyższe działania zwiększyły efektywność energetyczną o 66,13%;

Autorką projektu architektonicznego jest Barbara Strzębała z Autorskiego Studia Architektury ASA, a generalnym wykonawcą firma ALFA DACH. Całkowity koszt inwestycji to 15 267 255,00 zł brutto, w tym: środki unijne – 5 561 255,00 zł brutto, dotacja miejska – 9 706 000,00 zł brutto [w tym dodatkowe środki wyasygnowane przez Miasto Wrocław: 3 200 000,00 zł brutto].

Ostatnia przebudowa teatru miała miejsce na przełomie wieków – wtedy technikę analogową stopniowo zastępowała technika cyfrowa i inne były standardy oszczędzania energii. Teatr przez ten czas uległ dekapitalizacji, sprzęt oświetleniowy niezbędny do realizacji przedstawień pochodził z przełomu wieków i – nie dość, że przestarzały – był bardzo energochłonny. Budynek wymagał ocieplenia, przestała działać klimatyzacja na widowniach Dużej Sceny i Sceny na Strychu. Ponadto widzowie skarżyli się na zbyt małe odległości między rzędami na widowni Dużej Sceny. Teraz to się zmieni na lepsze. Foyer teatru na I piętrze zostanie powiększone. Będzie to również nasza przestrzeń do prowadzenia warsztatów edukacyjnych z młodzieżą i seniorami. Na elewacji pojawią się balkony – widzowie będą mogli z nich korzystać podczas oczekiwania na spektakl lub podczas przerwy.

Remont w liczbach:
– ułożono ponad 300 km kabli elektrycznych,
– na dachu znajdują się 24 baterie fotowoltaiczne,
– wymieniono 103 okna,
– podczas remontu zużyto ponad 500 litrów farby,
– w przestrzeni poza scenami zainstalowano 1300 lamp ledowych,
– klimatyzacja przetwarza w ciągu godziny 23 000 m3 powietrza,
– na elewacji znajduje się ponad 500 m2 betonowych płyt elewacyjnych oraz ponad 15 ton konstrukcji stalowych w postaci pionowych perforowanych elementów z blachy kortenowej.

[źródło: materiały WTW]