Program filmowy w Muzeum Pana Tadeusza

2019-03-12  10:08

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza w marcu na projekcje filmów z cyklu "W starym kinie – Filmy Niepodległej", który towarzyszy wystawie pt "Prawem naszym – zmartwychwstanie". 

 

Rodząca się w II Rzeczypospolitej kinematografia chętnie sięgała po tematy dotyczące historii najnowszej Polski: okresu zaborów, I wojny światowej i momentu odzyskanie niepodległości. Początkowo w filmach dominowały wątki patriotyczne i propagandowe, w późniejszych latach coraz częściej pojawiały się elementy melodramatyczne i komediowe. W filmach występowały największe ówczesne gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski. Prezentowane filmy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem. Wstęp: 20 i 10 złotych, liczba miejsca ograniczona, bilety dostępne w kasach muzeum oraz online.

***

"Dla Ciebie Polsko". Dramat wojenny opowiadający o wydarzeniach wiosny 1919 roku. Na tle toczącej się wojny polsko-rosyjskiej przedstawione są losy zakochanych Hanki i Franka. Scenariusz: Marian Józefowicz, reżyseria: Antoni Bednarczyk. W rolach głównych: Jadwiga Doliwa i Henryk Rydzewski. Premiera: 25.06.1920 r. 

12 marca (wtorek) godz. 17.00. Wprowadzenie: Joanna Flisek

"Cud nad Wisłą" . Film niemy, który miał premierę dwa dni przed podpisaniem traktatu ryskiego. Na tle wojny polsko-bolszewickiej opowiada historię Krysty, córki bogatego chłopa i zakochanego w niej dziedzica Jerzego. Scenariusz: Adam Zagórski. Reżyseria: Ryszard Bolesławski. W rolach głównych: Jadwiga Smosarska i Jerzy Leszczyński. Premiera: 16.03.1921 r.

19 marca (wtorek), godz. 17.00. Wprowadzenie: Joanna Flisek.

"Śluby ułańskie". Komedia. Oddział kawalerii Legionów Piłsudskiego wyrusza w 1914 roku na front nie mając koni, a jedynie siodła. Ułani przyrzekają sobie pozostać na zawsze w stanie kawalerskim. Po latach miłość weryfikuje ich śluby. Scenariusz: Marian Hemar i gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski wg noweli A.K. Czyżowskiego. Reżyseria: Juliusz Gardan. Wykonawcy: Aleksander Żabczyński, Tola Mankiewiczówna, Franciszek Brodniewicz i Witold Conti. Premiera: 23.12.1934 r. 

26 marca (wtorek), godz. 17.00. Wprowadzenie: Mariusz Urbanek.

"Prawem naszym – zmartwychwstanie". Przygotowana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wystawa Prawem naszym – zmartwychwstanie to wielowątkowa opowieść o polskich drogach do wolności. Prezentowana we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza ekspozycja oraz towarzyszący jej program edukacyjny wchodzą w dialog z wystawą stałą muzeum, rozwijając ważne wątki historyczne i uzupełniając program literacki.

Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.