Przejście Garncarskie 2 - pierwsza wystawa w nowej Galerii Prozy

2019-02-08  19:00

Klub Proza, prowadzony przez Wrocławski Dom Literatury, to miejsce znane wrocławianom z licznych spotkań z pisarzami, festiwali literackich, koncertów i pokazów filmowych. Od lutego będzie tu również działać kameralna galeria sztuki. To kolejny powód, aby regularnie odwiedzać Przejście Garncarskie 2.

Galeria Prozy to stała przestrzeń wystawiennicza dla młodych twórców sztuk wizualnych. Prezentowane tu będą ilustracje, rysunki, grafiki oraz fotografia w wykonaniu wrocławskich, bądź związanych z miastem artystów. Założeniem jest pokazywanie przede wszystkim prac tzw. „młodych artystów”, debiutantów, osób tworzących oryginalne projekty, a nie mających szans zaistnieć w dużych galeriach. „Wyznaję zasadę, że na wszystkich ścianach, przy których z jakiś powodów nie można postawić półek z książkami, powinna wisieć sztuka. Mamy takie ściany w klubie Proza, więc postępujemy zgodnie z tą zasadą” – mówi Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

Przestrzenią galeryjną będzie mieszczący się na drugim piętrze kamienicy w Przejściu Garncarskim 2 korytarz prowadzący do klubu Proza. Co miesiąc możemy spodziewać się nowej wystawy, którą bezpłatnie obejrzymy codziennie w godzinach otwarcia klubu (16:30–23:00). Kuratorką Galerii Prozy jest Katarzyna Śmigielska, wychowanka Pracowni Reja 17 we Wrocławiu, urbanistka, pedagog, absolwentka podyplomowych studiów z malarstwa na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Aktualnie kończy również podyplomowe studia z Mediacji Sztuki Współczesnej na tej samej uczelni. Na co dzień pracuje w urzędzie, a także uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek oraz fotografię, rzeźbi i pisze. W 2017 roku założyła Niezależną Inicjatywę Kuratorską ŁADNE – nieformalną organizację, której działania mają na celu wsparcie artystów z różnych dziedzin sztuki, promocję ich twórczości zarówno przez organizowanie wystaw, jak i publikowanie treści związanych z ich działalnością w Internecie, w tym na specjalnie do tego celu powołanych stronach. Najistotniejszym i najcenniejszym elementem działalności NIK ŁADNE jest fakt, że do wspólnego działania angażują się osoby z różnymi umiejętnościami, dzięki czemu, każde wydarzenie organizowane przez NIK ŁADNE jest wielowątkowe i bogate w scenografię, odpowiednie oświetlenie, muzykę.

W Galerii Prozy jako pierwszą wystawę zobaczymy rysunki Karoliny Buczkiewicz pt. „Kobiety ptaki”.

Wernisaż odbędzie się już w piątek 8 lutego o godzinie 19:00. Karolina Buczkiewicz jest wykładowczynią we Wrocławskiej Szkole Fotografii AFA oraz tatuażystką. Laureatka konkursu Najlepsze Dyplomy ASP Wrocław 2016 (BWA Awangarda), a także zdobywczyni Grand Prix w kategorii formy przestrzenne w 7. Przeglądzie Młodej Sztuki Świeża Krew (organizacja  Galeria Socato). Przy wystawie współpracowały kuratorka galerii Katarzyna Śmigielska i Jagoda Malanin – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Fotografia i Multimedia, iberystka. Studiowała także na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Porto. Mieszka we Wrocławiu, specjalizuje się w fotografii, wideoinstalacji i rzeczywistości rozszerzonej.

Liczymy na to, że nowe miejsce związane ze sztuką zyska uznanie zarówno twórców, jak i odbiorców oraz będzie doskonałym uzupełnieniem przestrzeni klubu Proza odwiedzanego przez osoby o niezwykłych pasjach, odbiorców uważnych i otwartych na działania kreatywne. Lokalizacja w sercu miasta zobowiązuje nas do tego, by biło ono jeszcze mocniej, zatem już w lutym zapraszamy na otwarcie” – mówi o nowej galerii Katarzyna Śmigielska.

Karoliny Buczkiewicz pt. „Kobiety ptaki”

Galeria Prozy, Przejście Garncarskie 2, II p.

godz. otwarcia: 16:30–23:00