W grudniowej Teatrotece

2018-12-05  12:12

Centrum Kultury "Muza" w Lubinie zaprasza na kolejną, grudniową odsłonę TEATROTEKI - cyklu pokazów spektakli, które powstały z połączenia teatru oraz kina. W piątek, 16 grudnia zobaczą państwo: Cichą noc i Dzielnych chłopców. Rozpoczęcie o godzinie 19.00. Wstęp płatny 15 zł.

źródło: Centrum Kultury Muza w Lubinie

 

Cicha noc

Autor: Amanita Muskaria,
Reżyseria: Paweł Paszta
Obsada: Sławomira Łozińska, Dariusz Siastacz, Anna Januszewska, Zygmunt Malanowicz, Tomira Kowalik, Karina Krzywicka, Zdzisław Wardejn

To nie pierwsza sztuka, którą napisały pod pseudonimem siostry – Monika Muskała (tłumaczka) i Gabriela Muskała (aktorka). Podobnie, jak w poprzednich dramatach tej spółki autorskiej, w centrum zainteresowania mamy wielopokoleniową polską rodzinę z matką w roli głównej i pamięcią oraz pamiętaniem w tle. Akcja sztuki rozgrywa się dzień przed oraz w Wigilię Bożego Narodzenia. I choć wszyscy bohaterowie oczekują nadchodzących Świąt, wiedzą, że jak co roku, ich rodzinne spotkanie wywoła serię niechcianych, często bolesnych wspomnień związanych z miejscem pochodzenia rodziny, z tragedią, jaka przed laty spotkała rodzinę ze strony Ukraińców.


Dzielni Chłopcy

Autorka: Magdalena Drab,
Reżyseria: Szymon Waćkowski
Obsada: Dobromir Dymecki, Tomasz Schuchardt, Paulina Gałązka, Piotr Ligienza, Mateusz Więcławek, Małgorzata Zawadzka, Katarzyna Gniewskowska, Oriana Soika, Michał Czernecki, Tomasz Kocuj, Radomir Respondek, Jan Jurkowski, Adam Biedrzycki, Łukasz Borkowski, Anna Siek

Sztuka o środowisku polskich kibiców piłki nożnej napisana przez młodą legnicką aktorkę w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jej powstaniu wspomogli autorkę autentyczni kibice kilku piłkarskich klubów. W wyniku wielu rozmów pozwalających autorce poznać osobiste historie bohaterów, ich motywacje i wyznawaną hierarchię wartości, powstał ciekawy, nie pozbawiony ironii, ale pisany z życzliwością, portret zbiorowy środowiska, niejednoznaczny i daleki od obiegowych ocen i stereotypów.

Projekt TEATROTEKA jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

[źródło: CK Muza]