Festiwal Filmu Irlandzkiego w kinie DCF

2018-11-08  09:52

W dniach 15-17 listopada, w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się Festiwal Filmu Irlandzkiego. W programie znajdą się irlandzkie tytuły z ostatnich kilku lat, a wśród nich filmy dokumentalne, fabularne i animacje. Projekcjom towarzyszyć będą prezentacje multimedialne i warsztaty plastyczne dla dzieci. Progam na www.dcf.wroclaw.pl, a wstęp na wszystkie pokazy filmowe kosztuje 10 zł.

źródło: materiały organizatora

 

Ciekawym dokumentem, który premierę miał w roku 2018, będzie film „W imię pokoju” ukazujący walkę Johna Hume’a, Laureata Pokojowej Nagrody Nobla, o przywrócenie pokoju w Irlandii Północnej. W programie także film muzyczny - „Młodzi przebojowi”. Zabawna komedia  o tworzeniu zespołu muzycznego, by zaimponować wybrance serca. W filmie „South” muzyka będzie tłem w poszukiwaniu matki a jednocześnie samego siebie.

Tematy trudne, ale podane w formie romantycznej komedii podejmuje film „Sanctuary”. Powstały na bazie sztuki teatralnej i będącej efektem działań terapeutycznych grupy osób niepełnosprawnych umysłowo i z zespołem Downa, porusza tematy seksualności i emocji osób niepełnosprawnych.

„Piękny drań” natomiast, to historia szkolnej gwiazdy rugby i outsidera, którzy zmuszeni do dzielenia pokoju w internacie postawieni zostaną przed rodzącym się między nimi uczuciem nie mieszącym się w ramach szkolnej egzystencji.

W ramach festiwalu obejrzymy również jedną z najpiękniejszych irlandzkich animacji. Baśń o Selkie, kobiecie zamienionej w fokę, wywodzi się ze starych irlandzkich legend. Film nominowany był do Oscara, któremu towarzyszy piękna muzyka irlandzkiego zespołu Kila. Pokazowi towarzyszyć będą warsztaty plastyczne w czasie, których dzieci tworzyć będą morskie krajobrazy inspirowane filmem.

 

Festiwal Filmu Irlandzkiego
15 - 17 listopada 2018 r.
Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu
Bilety: 10 zł

 

[źródło: DCF]