Bolko Świdnicki: Mały - Wielki Książę

2018-11-07  13:09

W najbliższą sobotę, o godzinie 17.00 Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu pragnie zaprosić na prapremierę spektaklu BOLKO ŚWIDNICKI: MAŁY – WIELKI KSIĄŻĘ w reżyserii Agi Błaszczak, który odbędzie się w Sali Balowej Zamku Książ. Na pokaz popremierowy zapraszają w niedzielę (11.11) o godz. 12.30.

źródło: materiały organizatora

 

Śląsk, XIV wiek. W wyniku nieoczekiwanych zdarzeń w Księstwie Świdnickim władcą zostaje nastoletni książę Bolko II, zwanym Małym. Księstwo zmaga się z królem czeskim, Janem Luksemburskim, który chce zagarnąć ziemie śląskie. Coraz więcej księstw oddaje mu hołd. Na dworze gęstnieje atmosfera. Niemal nikt nie wierzy, że Bolko może być dobrym władcą – jest przecież taki niedoświadczony! Jak poradzi sobie młody książę w tych niespokojnych dla Księstwa czasach? Czy okaże się patriotą, który nie tylko słowem, ale i orężem wykaże wierność Polsce? Czy w małym ciele drzemie wielki duch walki?

Widowisko teatralne Bolko Świdnicki: mały – wielki książę, przeznaczone dla widza familijnego, przybliża mieszkańcom Dolnego Śląska historię polskości i zmagań Piastów Śląskich, walczących z nieustannym wpływem Czech i Niemiec w XIV wieku. Skupia się na postaci Bolka II – ostatniego niezależnego księcia piastowskiego na Śląsku, ukazując go nie tylko jako wybitną postać historyczną, ale przede wszystkim fascynującą osobowość.

Spektakl rozgrywa się w naturalnej scenerii Zamku Książ, co pozwala na zanurzenie się w średniowiecznym świecie. Łączy w sobie inspirację zarówno tradycjami, jak i nowoczesnością – zawiera wiele elementów teatru ruchu, formy oraz multimediów, stanowiących nierozerwalną całość ze scenografią. Dzięki temu historia sprzed ponad 600 lat jawi się jako wciąż aktualna.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018.

 

Prapremiera spektaklu BOLKO ŚWIDNICKI: MAŁY- WIELKI KSIĄŻĘ
10 listopada, godz. 17.00
Zamek Książ w Wałbrzychu, sala balowa
Wstęp wolny- obowiązują bezpłatne wejściówki

[źródło: TLiA]