Kino Plenerowe na Młyńskiej - "REJS"

2018-08-10  16:19

Już 24 sierpnia warto odwiedzić plac przy ul. Młyńskiej w Oławie, żeby w niepowtarzalnych okolicznościach przyrody obejrzeć nieodpłatnie w plenerze kultowy film "Rejs" oraz wybrane krótkie metraże 11. Edycji Grand OFF.

źródło: materiały organizatora


Jak co roku w sierpniu Centrum Sztuki w Oławie zaprasza na plenerowe kino na Młyńskiej. Po pokazie produkcji niezależnych, ok. godz. 21:00 zapraszamy na film Marka Piwowskiego „Rejs”. Ten film otacza legenda. Istnieje liczne grono jego wielbicieli, a nawet fan club, którego członkowie znają go niemal na pamięć, scena po scenie. Skąd bierze się siła tej improwizowanej w dużej mierze opowiastki o rejsie wycieczkowym parowcem po Wiśle? Przyczyn jest chyba kilka. Po pierwsze, krytyka wszelkiego zniewolenia, na tyle zawoalowana, że mająca walor satyrycznego uogólnienia. Po drugie, trudne do osiągnięcia w kinie wrażenie spontaniczności rozgrywających się przed kamerą wydarzeń. Wreszcie, udział niepowtarzalnych osobowości polskiego kina: Jana Himilsbacha, Zdzisława Maklakiewicza, Stanisława Tyma. Zresztą - jak twierdzą wielbiciele - tego filmu nie sposób opisać, trzeba go koniecznie obejrzeć - każdą minę, każdy grymas, sytuację po sytuacji, kadr po kadrze. Wszak jest to jedna z najinteligentniejszych polskich komedii, uznana w plebiscycie czytelników "Polityki" za najlepszy polski film wszechczasów! (Filmpolski.pl).

Na pokład wycieczkowego statku pływającego po Wiśle dostaje się pasażer na gapę. Kapitan bierze go za nowego instruktora kulturalno-oświatowego, a pasażer na gapę z ochotą wciela się w tę rolę. Organizuje spotkanie zapoznawcze, podczas którego rodzą się inicjatywy wielu imprez i zabaw. Ich uczestnicy prezentują żenujący poziom, a "kaowiec" coraz bardziej upaja się swoją rolą i zyskuje sojuszników wśród pasażerów o instynktach organizatorskich i kierowniczych. Trwają kolejno: święto kapitana, bal maskowy, quiz na inteligencję, zbiorowa gimnastyka, gra w salonowca - robi się coraz głupiej, coraz bezsensowniej, ale "kierownictwo" rejsu ogarnia coraz większy entuzjazm...
W dniu 24 sierpnia zapraszamy na plenerowe kino na placu przy ul. Młyńskiej. Wstęp wolny!

Kino Plenerowe na Młyńskiej - "REJS"
24 sierpnia br.
Oława
Wstęp darmowy