Wielkie Urodziny - 50 lat Muzeum Papiernictwa

2018-07-10  11:44

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, w dniach 28-29 lipca już po raz osiemnasty organizuje „Święto Papieru”. Jest to największy w Polsce festyn rodzinny poświęcony upowszechnianiu wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie. Będzie masa atrakcji, konkursów, występów i koncertów! Wstęp jest darmowy.

źródło: materiały organizatora

 

Festyn urozmaicają liczne konkursy, z których największym powodzeniem cieszy się  tzw. trójbój papierowy o nagrodę Prezesa firmy Mondi Świecie S.A. Jedną z jego konkurencji jest podnoszenie papierowej sztangi, której waga wynosi ok. 20 kg. Co roku organizowany jest również konkurs wiedzy o dusznickim młynie papierniczym o nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa oraz na najciekawszą pamiątkę regionalną zaprezentowaną podczas Święta Papieru pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności i mediów. Co roku odwiedza nas ok. 8-10 tys. zwiedzających.

 

XVIII Święto Papieru będzie wielkim przyjęciem urodzinowym na cześć Muzeum Papiernictwa (w końcu 50. urodziny ma się tylko raz w życiu!). W programie m.in. otwarcie dwóch jubileuszowych wystaw: „50 lat Muzeum Papiernictwa. 1968-2018” oraz „Sztuka papieru w zbiorach Muzeum Papiernictwa”. Pierwsza z nich  będzie zestawieniem wybranych obiektów reprezentujących najważniejsze kolekcje muzealne: papierów ręcznie czerpanych, wzorzystych i maszynowych, wzorników papierów, zabytkowych sit czerpalnych, ekslibrisów oraz najciekawszych obiektów z kolekcji numizmatycznej. Całość  uzupełni „Papierowa Aleja Gwiazd”, czyli kolekcja odcisków dłoni znanych osobistości, które odwiedziły dusznickie Muzeum i zgodziły się odbić swoją dłoń w masie papierowej.  Wśród gości było wielu polityków, artystów i ludzi świata show-biznesu.

 

Marta Nowicka

XVIII Święto Papieru
28 - 29 lipca br., godz. 10.00 - 18.00
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Wstęp wolny

 

[źródło:  Muzeum Papiernictwa]