Kino na cenzurowanym: "Dreszcze"

2018-05-14  09:01

W czwartek, 17 maja o godzinie 18.00, w ramach cyklu „Kino na cenzurowanym” w Centrum Historii Zajezndia wyświetlony zostanie film „Dreszcze” w reżyserii Wojciecha Marczewskiego – obraz opowiadający o mechanizmach totalitarnej manipulacji w czasach stalinowskich.

źródło: materiały organizatora

 

Rok 1955. Ojca trzynastoletniego Tomka aresztuje UB. Mimo to chłopiec dołącza do grona wybrańców, którzy zostają przez władze szkolne wysłani na specjalny obóz harcerski. Obóz, prowadzony przez fanatycznych komunistów, jest miejscem, w którym dzieci poddawane są brutalnej indoktrynacji. Tomek, zafascynowany osobą druhny-przewodniczki, ulega jej wpływowi.

– Marczewski, jako jeden z nielicznych filmowców (obok Istvana Szabó) odsłonił tak głęboko i szczerze kulisy świadomości dziecka epoki komunizmu. To dziecko, chcąc uniknąć schizofrenii, rządzącej naszym życiem społecznym, starało się odnaleźć taki punkt, w którym nastąpiłoby scalenie rzeczywistości. Aby pokazać wysiłek scalającej wyobraźni, Marczewski musiał uciec się do figur nieomal surrealistycznych – pisał na łamach „Kina” Tadeusz Sobolewski.

W programie „Kino na cenzurowanym” zobaczymy filmy w okresie komunizmu przemilczane i decyzją cenzora skrzętnie ukryte przed widzami. W latach 1944 – 1990 w PRL-u funkcjonował Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, którego celem było nadzorowanie wszelkich przejawów działalności artystycznej. Tym sposobem kilkanaście rolek filmowych trafiło na magazynowe półki stając się „półkownikami” – filmami niedopuszczanymi do rozpowszechniania.

Bilety w cenie 5 zł dostępna na godzinę przed seansem w kasie Centrum Historii Zajezdnia.

 

Kino na cenzurowanym: "Dreszcze"
17 maja, godz. 18.00
Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu
Wstęp: 5 zł

 

[źródło: Zajezdnia]