Marzec w Dyskusyjnym Klubie Filmowym

2018-03-09  11:32

Marzec w Dyskusyjnym Klubie Filmowym zapowiada się bardzo ciekawie. Najbliższa projekcja już 13 marca we wtorek. Kinomaniacy zobaczą film pt. "Florida Project", w reżyserii Seana Bakera. Film zostanie wyświetlony tradycyjnie o godzinie 18.00 w Sali Widowiskowej JCK w Jeleniej Górze.

źródło: materiały organizatora


Terminy pozostałych projekcji:

13.03.2018 - FLORIDA PROJECT reż. Sean Baker. USA 2017. 115 min
20.03.2018 - CZWARTA WŁADZA (The Post) reż. Steven Spielberg. USA 2017. 115 min.
27.03.2018 - MIASTO DUCHÓW (City of ghosts) reż. Matthew Heineman. USA 2017. 90 min.


FLORIDA PROJECT r. Sean Baker. USA 2017. 115 min. 
Moonee ma sześć lat i zawadiacki uśmiech, a dni spędza poza domem z paczką przyjaciół. Dom w ich przypadku oznacza motel Magic Castle, wściekle liliowy budynek przypominający kiczowaty pałac z bajki. Mała rozrabiaka, razem ze swoją zbuntowaną mamą, Halley, układają sobie życie w niezwykłym miejscu, w którym przyszło im mieszkać. Nieświadoma coraz bardziej ryzykownych kroków, jakie podejmuje Halley, by opłacić pokój w motelu na kolejny tydzień, Moonee jest najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Całkiem, jakby czerpała energię z wychylającego się zza horyzontu pobliskiego Disneylandu. 
Filmweb.pl

CZWARTA WŁADZA (The Post) r. Steven Spielberg. USA 2017. 115 min.
Dwoje wydawców dziennika „The Washington Post” Katherine Graham (Meryl Streep) i Ben Bradlee (Tom Hanks) staje na czele bezprecedensowego starcia amerykańskiej prasy z najwyższymi władzami, walcząc o prawo do ujawnienia szokujących tajemnic, przez cztery dekady ukrywanych przez najwyższe władze USA. 
Filmweb.pl

MIASTO DUCHÓW (City of ghosts) r. Matthew Heineman. USA 2017. 90 min.
Gdyby nie zminiaturyzowany sprzęt do rejestrowania obrazu, bohaterowie, syryjscy dziennikarze obywatelscy z grupy Raqqa Is Being Slaughtered Silently (RBSS), mieliby związane ręce. Organizacja powstała w kwietniu 2014 roku, niedługo po zajęciu Rakki przez dżihadystów z ISIS i ustanowieniu kalifatu. Jej założycielom chodziło w pierwszej kolejności o złamanie monopolu informacyjnego - aktywiści, uzbrojeni w ukryte kamery, zapisywali i upubliczniali obrazy rakkijskiej codzienności: brutalne egzekucje, terroryzowanie mieszkańców, puste ulice, biedę, głód i niedobory. Wszystko to w kontrze do internetowej propagandy ISIS, która rządy brodatych morderców przedstawiała jako twarde, ale zapewniające poddanym dobrobyt i bezpieczeństwo. Dżihadyści oczywiście szybko połapali się, że oddolne taktyki RBSS to śmiertelne zagrożenie dla strumienia nowych rekrutów, zaczęli więc metodyczne polowanie na członków „piątej kolumny". Organizacyjny trzon grupy musiał ratować się ucieczką za granicę - najpierw do Turcji, później do Niemiec - gdzie kontynuuje działalność dzięki sieci informatorów. Matthew Heineman - reżyser nominowanego do Oscara „Cartel Land" - podąża śladami członków RBSS na uchodźstwie. Rejestruje codzienną pracę aktywistów niejako "od kuchni" - patrzy na monotonię zmieniających się pokoi hotelowych, męczące „życie na kablu", w poczuciu stałego zagrożenia odwetem ISIS i przy umiarkowanym zainteresowaniu opinii publicznej. Składnikiem wysokiej ceny, jaką syryjscy dziennikarze płacą za informowanie i sygnalizowanie, są potłuczone życiorysy, zszargane nerwy i konieczność poukładania się z duchami tych, którzy przez działalność w RBSS pożegnali się z życiem.
Marcin Stachowicz – Filmweb.pl


[źródło: Filmweb]