Fotografia i malarstwo w duecie

2018-01-13  14:15

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej zaprasza na wystawę malarstwa oraz fotografii "W innym świetle", autorstwa Justyny Jędrzejowskiej- absolwentki katowickiej ASP. Wernisaż odbędzie się 19 stycznia, o godzinie 18.00. 

źródło: materiały organizatora


Tematem wokół którego oscyluje twórczość J. Jędrzejowskiej, jest „znaczenie” odnajdywane za pomocą tautologicznej wobec rzeczywistości, banalnej fotografii. Rozumiana ona jako obrazy z pamięci kogoś zupełnie obcego, przedstawiające nieznanych ludzi, nieznane zdarzenia, jest rzeczywistością sprasowaną do 2 wymiarów. Mimo to, posiada moc przywoływania głęboko ukrytych w pamięci doświadczeń. Prace malarskie są próbami zespolenia fotografii z przeprowadzoną na nich złożoną analizą. Mają charakter spojrzenia wewnątrz siebie, skonfrontowanego z okrutną dosłownością wybranych ujęć fotograficznych.

Koncepcją wystawy jest stworzenie środowiska przyjaznego przenikaniu się znaczeń i zapożyczeń pomiędzy zawartymi w niej realizacjami. Od razu możemy porzucić pytanie „Co autor miał na myśli?” ponieważ pozorny chaos jest zaproszeniem do własnej refleksji, mikro narracji, afektywnych zakotwiczeń i konfabulacji, które pozwolą go okiełznać.

Obrazy prezentowane na wystawie malowane są w perspektywie, odrzucającej skrajny mimetyzm na rzecz wywoływania procesu jakim jest odbiór. Tematem natomiast jest rzeczywistość pominięta, ukryta na peryferiach widzenia, z których wyłonić się może jedynie zobaczona w nowym, innym świetle.

 

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 8 kwietnia 2018 r.

 

 

"W innym świetle"
19 stycznia, godz. 18.00
Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej
Wstęp wolny

 

[źródło: MGOK]