Spektakle z Dolnego Śląska na prestiżowym przeglądzie teatralnym

2017-05-17  09:57

W ubiegły weekend w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu rozpoczęła się 57. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych – najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce. Podczas wydarzenia trwającego w dniach 13-21 maja, publiczność ma okazję oglądać m.in. 8 starannie wyselekcjonowanych spektakli konkursowych, obrazujących spektrum zjawisk teatralnych minionego sezonu. Szansę na Grand Prix oraz nagrodę publiczności mają także reprezentanci naszego regionu – artyści z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, którzy pojawią się na scenie ze spektaklami „Krzywicka/Krew” i „Raj. Tutorial”. 

Raj Tutorial, Natalia Kabanow

Kaliskie Spotkania Teatralne to oparty na formule konkursowej festiwal, którego celem jest wyróżnienie najciekawszych kreacji aktorskich minionego sezonu teatralnego, a także zapoznanie szerokiego grona odbiorców z najciekawszymi zjawiskami scenicznymi w Polsce. Co roku na deskach kaliskiego teatru występują najlepsze zespoły z całego kraju, które kreują trendy polskiej sceny teatralnej.

Ze względu na formułę wydarzenia i jego prestiżowy charakter, tylko nieliczne przedstawienia zostają zaproszone do uczestnictwa w przeglądzie. Stanowią one najciekawsze przykłady tworzące obraz aktualnych trendów, zarówno pod względem formy, jak i poruszanej tematyki. Tym razem w zaszczytnym gronie spektakli konkursowych znalazły się „Krzywicka/Krew” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, w reżyserii Aliny Moś-Kerger a także „Raj. Tutorial” Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Wszystkie przedstawienia poddane zostaną ocenie jury profesjonalnego oraz jury społecznego, które stanowi głos kaliskiej publiczności teatralnej. Oba gremia oceniające przyznają niezależne nagrody, które zostaną ogłoszone ostatniego dnia festiwalu.

- Unikalny charakter festiwalu, jego wieloletnia tradycja i rola w polskim życiu teatralnym, kierunkuje nasze działania – mówi Grzegorz Reske, kurator 57.edycji KST. - Myślimy o kolejnych edycjach Kaliskich Spotkań Teatralnych jako o przeglądzie najciekawszych i najważniejszych, nowych tendencji w sztuce aktorskiej w Polsce. Chcielibyśmy tworzyć festiwal, który będzie spotykał i weryfikował nowy język sceniczny we wszystkich jego przejawach – dodaje.

Wyróżnienie podczas KST to nie tylko prestiż czy nagroda finansowa. To także okazja do promowania oferty kulturalnej Dolnego Śląska na ogólnopolskim festiwalu. Oczy miłośników teatru i mediów z całej Polski zwrócą się w kierunku Kalisza, gdzie pojawią się cenieni artyści, znani ze scen najlepszych teatrów, ale również debiutanci i zespoły z mniej rozpoznawalnych ośrodków. Jednym z celów festiwalu jest także integracja polskiego środowiska teatralnego. Uczestnictwo w wydarzeniu daje młodym artystom niepowtarzalną okazję do dzielenia sceny z najznamienitszymi postaciami polskiego teatru, bowiem program KST tradycyjnie uświetnią pokazy mistrzowskie. Podczas tegorocznej edycji w ramach bloku mistrzowskiego obejrzymy wybitne kreacje takich gwiazd polskich scen, jak Krzysztof Globisz, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Jan Peszek.

Bilety na poszczególne spektakle wciąż są dostępne na stronie www.kaliskie.org/bilety. Za wstęp na poszczególne pokazy zapłacimy między 25 a 70 zł. W programie przewidziano także wydarzenia towarzyszące, jak koncerty, silent disco czy czytania performatywne, na które wstęp jest darmowy. Więcej informacji oraz szczegółowy program na www.kaliskie.org.

57. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych
13-21 maja 2017 roku


[źródło: Kaliskie Spotkania Teatralne]