50. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora

2016-10-15  14:04

Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, najstarszy festiwal monodramu na świecie, obchodzi 50-lecie istnienia. W 2016 roku odbywa się w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury i Olimpiady Teatralnej. Z tej okazji wydarzenia festiwalowe będą prezentowane w wielu instytucjach kulturalnych Wrocławia m.in. w historycznej Piwnicy Świdnickiej, nowo otwartych Muzeum Teatru i Wrocławskim Domu Literatury, Wrocławskim Ratuszu, Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, Biurze Festiwalowym IMPART 2016, Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Wrocławskim Teatrze Lalek i Klubie Muzyki i Literatury. W programie pięćdziesiątych jubileuszowych WROSTJA: spektakle, premiery, sesje, dyskusje i promocje trzech nowych publikacji z serii „Czarna książeczka z Hamletem”.

Festiwal rozpocznie się w Piwnicy Świdnickiej – miejscu gdzie 17 października 1966 roku wszystko się zaczęło. Aktorzy, którzy tworzyli teatr jednego aktora, dziś legendy tego ruchu, po pięćdziesięciu latach ponownie na tej samej scenie zaprezentują swoje premierowe spektakle.

17 października 2016 w podziemiach Wrocławskiego Ratusza zobaczymy Tadeusza Malaka ze spektaklem autorskim „Powrót do źródeł... od  Różewicza... i dalej...”. Po spektaklach aktorzy, organizatorzy, publiczność, krytycy teatralni i osoby, które towarzyszą WROSTJA od samego początku będą mogli podzielić się wrażeniami podczas jubileuszowego spotkania.

W kolejnych dniach swoje monodramy zaprezentują wielokrotni laureaci WROSTJA.

 18 października w Muzeum Teatru odbędzie się sesja dotycząca kondycji teatru jednego aktora, a wrocławscy artyści sceniczni Bogusław Kierc, Anna Skubik, Agata Kucińska we wrocławskim Ratuszu  przedstawią swoje monodramy – „Mój trup”, „Złamane paznokcie, czyli rzecz o Malenie Dietrich” i „Dziewczyny jak złoto”. Premierowe spektakle przywiozą do Wrocławia, znane już festiwalowej publiczności – Ukrainka Lidia Danyczuk i Litwinka Birute Mar. Pierwszy zatytułowany „Do źródeł”, drugi „Anioły Dostojewskiego”. Będzie można je oglądać 19 października we Wrocławskim Domu Literatury i Wrocławskim Teatrze Lalek.
Monodramy, które pojawią się po latach ponownie na wrocławskim festiwalu to mistrzowskie wykonania „Mszy za miasto Arras” Janusza Gajosa (po 20 latach) i „Żmiji” Doroty Stalińskiej. 20 i 21 października zostaną zaprezentowane w Biurze Festiwalowym IMPART 2016.   
W części głównej WROSTJA, która odbędzie  się w dniach 17-24 października, pojawi się również, jak co roku, prezentacja laureatek 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego – Turniej Teatrów Jednego Aktora SAM NA SCENIE – Słupsk 2016 oraz Dzień Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Filia we Wrocławiu. Grażyna Marzec czytać będzie monolog „DDR” Petera Asmussena, a wrocławskie teatry pokażą spektakle jednoosobowe ze swojego repertuaru.
W listopadowej odsłonie Spotkań w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, w 85-lecie  urodzin Zdzisława Kuźniara zobaczymy jego spektakl „Ja. Feuerbach” (18-19.11) a także spektakl „Punkt wyjścia” w wykonaniu irańskiego aktora Attile Pessaniego (15-16.11).               
W ramach jubileuszu w serii Czarna książeczka z Hamletem ukażą się i będą miały swoje spotkania promocyjne długo zapowiadane książki: „Lidia Danylczuk: droga ku sobie” Ireny Wołyćkiej-Zubko, „Wypowiedzieć człowieka.  Poezjoteatr Tadeusza Malaka” Katarzyny Flader-Rzeszowskiej oraz szczególna w kontekście 50-lecia WROSTJA pozycja „166 monodramów. Przewodnik po teatrze jednego aktora” Tomasza Miłkowskiego.
Ponadto w sześciu miastach Dolnego Śląska odbywać się będzie 17. Prezentacja Monodramów.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie spektakle, spotkania i dyskusje oraz do świętowania jubileuszu Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora. Niestety w tym roku ilość miejsc na widowni jest ograniczona.

Patronat nad 50. Wrocławskimi Spotkaniami Teatrów Jednego Aktora objęli: Wiceprezes  Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Wrocławia, Międzynarodowy Instytutu Teatralnego UNESCO.

Organizatorzy WROSTJA: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego  oraz Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru, współorganizacja: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016

                                                                                                                                                                                                                               
www.wrostja.pl i www.facebook.com/WROSTA

https://www.traditionrolex.com/30