Port Literacki w Stroniu Śląskim. 25-26 września 2015

2015-09-23  15:57

Powrót do źródeł

 

Nie byłoby Fortu Legnica, a potem Portu Wrocław, gdyby nie Niemiecko-Polskie Spotkania Młodych Pisarzy realizowane na początku lat 90. w Berlinie, Moguncji oraz Stroniu Śląskim. To właśnie przy okazji tego wydarzenia poznali się założyciele Fortu Artur Burszta i Marcin Sendecki. Ważną rolę odegrał w tej historii Jacek Rybczyński, pomysłodawca Niemiecko-Polskich Spotkań Młodych Pisarzy, który wciągnął w ich organizację oraz działalność literacką Artura Bursztę. Możliwe, że gdyby nie ten gest Jacka Rybczyńskiego, nie byłoby nie tylko najbardziej znanego w ostatnich dwóch dekadach polskiego festiwalu poetyckiego, ale także wydawnictwa Biuro Literackie, którego książki i autorzy należą do najczęściej nagradzanych w Polsce w ostatnich latach.

 

Nie mogło więc zabraknąć Stronia Śląskiego na wakacyjnej trasie Portu Literackiego, który świętuje właśnie 20-lecie swojej działalności. W lipcu przy pomniku Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu wybudowano Miasteczko Literackie i stworzono Wolną Plażę Poetów. W sierpniu Port Literacki zameldował się przy pomniku Neptuna na gdańskiej starówce. Pod koniec września impreza Biura Literackiego przejmie na dwa dni starą stację PKP w Stroniu Śląskim, w której od kilku lat mieści się Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury. „Poezja jest tam/ gdzie nikt jej nie szuka/ W telewizyjnych audycjach/ dla wsi/ w listach/ wychodzących z Watykanu” – pisze Bohdan Zadura w antologii 100 wierszy polskich stosownej długości. Odwiedź Wolną Stację Poetów i przekonaj się, że warto czytać wiersze. Poezja naprawdę jest wszędzie!

WYDARZENIA GŁÓWNE

25.09.2015

18:00 KONKURS JEDNEGO WIERSZA / Różni AUTORZY

Czytania uczestników konkursu w Kaplicy św. Onufrego.

26.09.2015

09:00 WARSZTATY LITERACKIE / Różni AUTORZY

Zajęcia dla finalistów 10. edycji projektu Połów. Poetyckie debiuty 2015. Prowadzenie Marta PODGÓRNIK i Dariusz SOŚNICKI.

12:00 PORT LITERACKI DLA DZIECI / Tomasz BRODA, Zbigniew MACHEJ, Anna MAKOWSKA-KOWALCZYK, Kazio SPONGE

Widowisko teatralne na podstawie książek Przygody przyrody i Sposoby na zaśnięcie z rysunkami Tomasza BRODY oraz Marii EKIER, Piotra FĄFROWICZA, Marty IGNERSKIEJ, Ewy KOZYRY-PAWLAK, Daniela de LATOURA, Krystyny LIPKI-SZTARBAŁŁO, Joanny OLECH, Zuzanny ORLIŃSKIEJ, Joanny RUSINEK, Anny SĘDZIWY i Marianny SZTYMY, do wierszy dla najmłodszych autorstwa: Zbigniewa MACHEJA oraz Wojciecha BONOWICZA, Darka FOKSA, Jerzego JARNIEWCZA, Bogusława KIERCA, Joanny MUELLER, Anny PODCZASZY, Bohdana ZADURY i Filipa ZAWADY w wykonaniu Anny MAKOWSKIEJ-KOWALCZYK, Kazia SPONGE’A ze specjalnym udziałem Tomasza BRODY oraz Zbigniewa MACHEJA.

12:15 KOLEJ NA POEZJĘ: START /

Gra literacka na terenie Stronia Śląskiego.

13:30 SZKOŁA Z POEZJĄ / Katarzyna FETLIŃSKA, Zbigniew MACHEJ, Szymon SŁOMCZYŃSKI, Dariusz SOŚNICKI, Marta PODGÓRNIK

Debata Jak uczyć współczesnej literatury na lekcjach języka polskiego z udziałem Katarzyny FETLIŃSKIEJ, Zbigniewa MACHEJA, Szymona SŁOMCZYŃSKIEGO, Dariusza SOŚNICKIEGO i Marty PODGÓRNIK oraz nauczycieli szkół Ziemi Kłodzkiej. Prowadzenie: Dorota WODECKA.

14:44 WOLNA STACJA POETÓW: POŁÓW. POETYCKIE DEBIUTY / RÓŻNI AUTORZY

Czytania autorów przed debiutem książkowym, biorących udział w 10. edycji projektu Połów. Poetyckie debiuty 2015. Prowadzenie: Marta PODGÓRNIK i Dariusz SOŚNICKI.

16:30 NOWE KSIĄŻKI Z BIURA / Konrad GÓRA, Katarzyna FETLIŃSKA, Łukasz JAROSZ, Szymon SŁOMCZYŃSKI

Czytania z premierowych książek: Nie, Sekstaśmy, Kardonia i Faber i Dwupłat: Konrad GÓRA, Katarzyna FETLIŃSKA, Łukasz JAROSZ, Szymon SŁOMCZYŃSKI.

18:00 100 WIERSZY POLSKICH STOSOWNEJ DŁUGOŚCI / Ryszard KRYNICKI, Zbigniew MACHEJ, Dariusz SOŚNICKI, Marta PODGÓRNIK

Czytania z antologii 100 wierszy polskich stosownej długości oraz premierowych książek: Przekreślony początek, Mroczny przedmiot podążania, Spóźniony owoc radiofonizacji i Zawsze z udziałem autorów: Ryszarda KRYNICKIEGO, Zbigniewa MACHEJA, Dariusz SOŚNICKI i Marta PODGÓRNIK. Prowadzenie: Dorota WODECKA.

19:30 KOLEJ NA POEZJĘ: FINAŁ /

Rozstrzygnięcie gry terenowej.

20:00 ZAMKNIJ OKNO, ROZPACZ NADCIĄGA /

Pierwszy po 25 latach koncert zespołu DESTYLATOR.


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

 

25.-26.09.2015

WOLNA STACJA POETÓW /

Miejsce wydarzeń Portu Literackiego w Stroniu Śląskim: scena, strefa zabaw dla dzieci, kiermasz książek Biura Literackiego.

KIERMASZ KSIĄŻEK /

200 wyjątkowych książek na wakacje w specjalnych cenach w księgarni w Miasteczku literackim.

KULINARNE INSPIRACJE /

Willa Pod Jaskinią ugości uczestników tegorocznego Portu Literackiego oraz zorganizuje Portowy Klub, który przez cały czas trwania imprezy działać będzie w CETiK-u.

DWADZIEŚCIA LAT PORTU LITERACKIEGO /

Stała wystawa archiwalnych zdjęć z lat 1996-2015 dokumentujących festiwal Fort i Port Literacki.

SPOSOBY NA ZAŚNIĘCIE /

Wystawa ilustracji: Tomasza BRODY, Marii EKIER, Piotra FĄFROWICZA, Marty IGNERSKIEJ, Ewy KOZYRY-PAWLAK, Daniela de LATOURA, Krystyny LIPKI-SZTARBAŁŁO, Joanny OLECH, Zuzanny ORLIŃSKIEJ, Joanny RUSINEK, Anny SĘDZIWY i Marianny SZTYMY, do wierszy dla najmłodszych autorstwa: Wojciecha BONOWICZA, Darka FOKSA, Jerzego JARNIEWCZA, Bogusława KIERCA, Zbigniewa MACHEJA, Joanny MUELLER, Anny PODCZASZY, Bohdana ZADURY i Filipa ZAWADY.

NAKRĘĆ WIERSZ /

W przerwach pomiędzy wydarzeniami projekcja etiud filmowych do wierszy: Justyny BARGIELSKIEJ, Konrada GÓRY, Jacka GUTOROWA, Romana HONETA, Zbigniewa MACHEJA, Krystyny MIŁOBĘDZKIEJ, Tadeusza RÓŻEWICZA, Marcina SENDECKIEGO, Andrzeja SOSNOWSKIEGO, Marcina ŚWIETLICKIEGO, Eugeniusza TKACZYSZYNA-DYCKIEGO, Adama ZDRODOWSKIEGO, nagrodzonych w kolejnych ośmiu edycjach konkursu Nakręć wiersz oraz zrealizowanych przy okazji festiwalu Port Literacki.

 

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Wolnej Stacji Poetów w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury przy ulicy Kościuszki 18 za wyjątkiem Warsztatów Literackich oraz Konkursu jednego wiersza, które odbędą się w Kaplicy św. Onufrego przy ulicy Sportowej. Wstęp wolny ma wszystkie wydarzenia.

https://www.traditionrolex.com/30