Regałowisko 2015. XVII Bielawa Reggae Festiwal

2015-08-20  13:59

Festiwal Regałowisko już po raz XVII zabrzmi pozytywnymi dźwiękami w polskiej stolicy muzyki reggae - Bielawie. Potężna, widowiskowa  scena, artyści światowego formatu, wielkie polskie powroty i masa pozytywnej energii– tak pokrótce  można przedstawić tegoroczną edycję. Będzie świeżo, efektownie i mocno. Obiecujemy. Resztę musicie sprawdzić już sami. Legendarne zespoły i przyciągające ekspresją oraz ważnym przekazem młode składy. Różnica pokoleń, która łączy jednym najważniejszym przekazem  - REGAŁOWISKO.

To się może zdarzyć tylko tu. W Bielawie. 

Regałowisko 2015 Bielawa Reggae Festiwal

XVII edycja Festiwalu w Bielawie

20-22 sierpnia 2015

Rolex Replica Watches

Miejsce: OWW Sudety w Bielawie

http://www.regalowisko.pl/

http://www.facebook.com/RegalowiskoBielawa

 

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie 

 

Artyści zagraniczni:

| Misty in Roots | Etana | Jah Sun & House of Riddim | Raphael & FireMan Crew |

 

Polscy artyści:

 | Bethel | Akurat | Bakshish | Grubson | Pajujo | Raggafaya |

| Habakuk | Chonabibe | Bob One + Bass Tajpan |

 

Misty in Roots 

Jest to pochodzący z Londynu angielski zespół wykonujący muzykę reggae. Grupa powstała we wczesnych latach 70., a jej pierwszy album Live at the Counter Eurovision ukazał się w 1979. Razem ze Steel Pulse oraz Aswad, Misty in Roots zalicza się do najważniejszych wykonawców reggae w Wielkiej Brytanii.

 

Etana

 

W roku 2012 po Koncercie Miejskim obiecaliśmy, że powróci do Bielawy, ale tym razem już na dużą scenę, że ponownie usłyszymy jej piękny majestatyczny, jamajski głos płynący w nasze serca. Słowa dotrzymujemy....

Etana to jedna z najbardziej utalentowanych jamajskich artystek ostatnich lat. Swoją profesjonalną karierę rozpoczęłą w zespole Gift działającym w Stanach Zjednoczonych, jednak nie mogąc się pogodzić z atmosferą seksizmu otaczającą czarnoskóre wokalistki R&B zdecydowała się wrócić na Jamajkę i tworzyć muzykę Reggae.

W 2005 r. została zauważona przez Richie Spice'a, który zaprosił ją by dołączyła do jego zespołu w roli chórzystki. Nieco później Etana nagrała swoją pierwszą autorską piosenkę pt. "Wrong Adress", jednak to późniejszy utwór "Roots" dał jej rozgłos i kontrakt płytowy z VP, dominującą wytwórnią muzyki Reggae.

Jej debiutancki album "The Strong One" okazał się wielkim sukcesem i zapewnił udział w największych festiwalach zarówno na Jamajce jak i zagranicą.

Wydany w 2011 r. drugi album "Free Expresions" przypięczętował pozycję artystki na scenie Reggae i stał się jednym z najpopularniejszych płyt gatunku tego roku.

Etana to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych artystek Reggae, która wniosła swój charakter do tej muzyki i stała się jedną najpopularniejszych żeńskich reprezentantek tego gatunku.

Etana zaprasza na Regałowisko: https://youtu.be/gN5n_niyVlE

 

Jah Sun & House of Riddim

 

Jah Sun to wybitny artysta Reggae, którego przesłanie nadziei i miłości zachwyciło publiczność na całym świecie. Czerpiąc inspirację z eklektycznej mieszanki stylów muzycznych, Jah Sun dąży do pobudzenia w swojej publiczności pragnienia, aby sprostać wyzwaniom i do życia jego ostatecznego potencjału.

Na początku 2012 r. ukazał się album Jah Sun "“Battle the Dragon". W albumie usłyszęc możemy  wiele gwiazd reggae, w tym Peetah Morgan, Alborosie, Stevie Kultury, Perfect, J-Boog i Panowie.

Po wydaniu tego albumu Jah Sun koncertował nie tylko na USA, ale także w Europie, w tym Szwecji, Hiszpanii i Włoszech.

 

Raphael & FireMan Crew

 

Raphael to wschodząca gwiazda śródziemnomorskiej sceny Reggae. Urodził się w Savona we Włoszech i ma afrykańskie korzenie po ojcu, który jest Nigeryjczykiem. Zafascynowany muzyką Boba Marley’a już od najmłodszych lat śpiewał jego piosenki rodzicom i przyjaciołom. Muzyczna podróż artysty rozpoczęła się w wieku 15 lat od współpracy z włoskim bandem EAZY SKANKERS, z którym zaliczył wiele ważnych imprez łącznie z ,,Rototom Splash” i ,,GoaBoa Festival”, występując obok światowej czołówki artystów reggae i nie tylko. W 2006 r. RAPHAEL pojawił się min. w programie BBC. Znana jest również jego praca z sound systemami ( min. Doubletrouble ), ponadto wraz z Zibba i Bunna tworzą zgrane kombo: Africa Unite.

W 2008 r. RAPHAEL nagrał album w Tuff Gong Studio na Jamajce, zapraszając do współpracy takich wykonawców jak Michael Rose czy Lutan Fyah. W 2011 r. EASY SKANKERS wygrali konkurs młodych kapel na Rototom Splash a płyta ,,Gold Old Vibes” ukazała się na winylu. Rok późnej na rynku pojawiła się świetna epka artysty ,,My name is Raphael” zawierająca przebój ,,Hard Life”. Aktualnie RAPHAEL promuje swój ostatni album ,,Mind vs Heart” oraz intensywnie koncertuje w Europie, gdzie jego popularność ciągle rośnie.

Raphael zaprasza na Regałowisko: https://www.youtube.com/watch?v=wH3TEuGqk3Q&feature=youtu.be

 

Bethel

 

Zespół Bethel powstał we Wrocławiu w grudniu 2006 r., założony przez Grzegorza Wlaźlaka. Początkowo pod nazwą Sacrum skupiał trzy osoby, które połączyła miłość do muzyki i chęć wspólnego tworzenia. Kolejne próby i koncerty przynosiły zmiany w składzie, który w rekordowym okresie tworzyło 11 młodych osób. W tym czasie ewoluowała też twórczość Bethel, cały czas jednak czerpiąc z muzyki reggae i rozmaitych jej podgatunków. Na koncertach Bethel można zarówno poskakać przy rytmach szybkiego ska, jak i kołysać się przy łagodnym roots reggae i dubie.

Zespół najlepiej czuje się właśnie podczas energetycznych występów na żywo. 400 koncertów po całej Polsce i za granicami Państwa mówi samo za siebie. Przełomowy moment to trasa POSITIVE BETHEL TOUR 2010, która liczyła 80 koncertów. Pod koniec 2010 r. zespół wydał swoją pierwszą debiutancką płytę pt: „Muzyka Serc”, która jest dostępna w najlepszych sklepach muzycznych. Trasa koncertowa promująca krążek DUCHOWA REWOLUCJA 2011 liczyła 83 koncerty.

W styczniu 2012 r, po zaproszeniu Jurka Owsiaka, Bethel wystąpił na głównym WOŚP’ie pod Pałacem Kultury oraz w Studio na Woronicza. Oba te wydarzenia były transmitowane w głównym wydaniu Wiadomości (TVP1), TVP2 oraz na owsiak.net. 9 stycznia 2012 r. Bethel zagrał koncert w Radiowej Czwórce rozpoczynając sezon dziesiątkami koncertów. 20 czerwca Bethel zagrał razem z Gentleman'em i Stephenem Marley'em, a 3 sierpnia na dużej scenie Przystanku Woodstock (wygrana złotego Bączka (najlepszy koncert Sceny Folkowej XVII Przystanku Woodstock 2011)). 24 sierpnia zespół wystąpił na jednym z największych Festivali Reggae w Polsce, Regałowisko 2012 w Bielawie.W 2013 r. Bethel zagrał ponad 50 koncertów, a w listopadzie zarejestrował materiał na drugą płytę (studio Custom34), która ukazała się 27 lutego 2014r.

 

                                                                          Akurat

 

AKURAT to niepowtarzalne zjawisko na polskiej scenie. Zespół ceniony za świetny koncertowy show, ale także za inteligentne, dowcipne oraz zaangażowane teksty. AKURAT ma na koncie utwory zaliczane do czołówki polskich protest songów np.: „Do prostego człowieka”, czy „Wiej-ska”, oraz z drugiej strony - lekkie piosenki, „evergreeny” chętnie wykorzystywane przez wszelkie coverbandy grające na imprezach i weselach jak np.: „Lubię Mówić z Tobą” czy „Hahahaczyk (Dyskoteka Gra)”.

W 2015 r. Akurat obchodzi 20-lecie swojej działalności. W związku z tym zagrali pięć wyjątkowych koncertów w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i rodzinnym Bielsku-Białej. Wśród zaproszonych gości na scenie, razem z Akurat, pojawili się m.in. Paprodziad (Łąki Łan), Piotr Bukartyk, Jacek Stęszewski (Koniec Świata) czy Kuba Kawalec (Happysad). A także odwiedzili cztery brytyjskie miasta: Poole, Leeds, Liverpool i Sheffield. Koncerty spotkały się z wielkim zainteresowaniem i entuzjazmem publiczności i stały się niewątpliwym sukcesem, także artystycznym.

 

Bakshish

 

Bakshish to jeden z najważniejszych zespołów polskiej sceny reggae. Założony w 1982 r. jako Bakszysz przez ponad 30 lat nagrywa, koncertuje i inspiruje kolejne pokolenia. Obecnie skład zespołu tworzą: Jarek JAreX Kowalczyk (wokal), Damian Poprawa (bas), Tomasz Łukasiewicz (perkusja), Janusz Binkowski (klawisze), Michał Kotas ( gitara), Szymon Chudy (gitara).

W trakcie ponad 30 lat Bakshishu przez zespół przewinęły się dziesiątki nazwisk, bardzo ważnych dla polskiej sceny muzycznej. Z pierwszego składu pozostał jedynie JareX, charyzmatyczny wokalista i spiritus movens projektu.

Od pierwszych, surowych dźwięków lat 80-tych, po dzisiejsze dopracowane kompozycje Bakshish stanowi solidny fundament polskiej sceny reggae. Zespół ma na swoim koncie cztery płyty, kilka wydanych singli oraz wiele teledysków. Występy zespołu zawsze przyciągają swoich wiernych fanów jak również zaspokajają oczekiwania nowych odbiorców poprzez pełen profesjonalizm i poświecenie muzyce.

 

Grubson

 

GrubSon czyli Tomasz Iwanca – sam zaczął tworzyć już na przełomie lat 1997-1998 w grupach Po 3-na różnica i Wolność słowa. W latach 2003-2004 wydał pierwszy solowy nielegal "N.O.C." (Nowiny Osiedle Chrabowa). Płyta prezentuje eklektyczne oblicze GrubSona – można było usłyszeć na niej rap, ruffneck czy dancehall – produkcją muzyki także zajął się on sam. Dzięki płycie muzyk zaczął coraz więcej koncertować. Wkrótce poznaje ekipę Bezkres – której staje się członkiem – tworząc Wspólny Mianownik Soundsystem, z którym to coraz bardziej zagłębiał się w rytmy reggae i dancehall. W 2005 roku poznaje Metrowego – który także staje się członkiem WMS – i zaczyna pracę nad kolejnym solowym krążkiem, a oprócz tego zajmuje się produkcją bitów dla coraz większej liczby osób. W rok później nawiązuje krótką współpracę z Łódzkim Dread Squad'em wraz z którym miał wypuścić swoją legalną płytę – niestety projekt nie ujrzał światła dziennego. Niedługo później poznaje DJ Feel-x'a i zaczyna tworzyć w jego wytwórni Siła-Z-Pokoju.

Rok 2014 dla zespołu był mocny jeśli chodzi o nowe wydawnictwa. GrubSon pojawia się gościnnie w jednym utworze z zespołem Pokahontaz na „Kodex V”. 16 czerwca ukazał się również drugi album duetu Jarecki/BRK. Na płycie pt. „Punkt Widzenia” nie zabrakło GrubSona – Tomasz dograł swoje wersy aż do 4 utworów.

4 marca 2015r to dzień premiery kolejnego solowego albumu GrubSona, który nosi tytuł „Holizm”.

Pajujo

 

Zespół rozpoczął swoją działalność w 2005r. Od tego czasu zagrali około 400 koncertów, grając m.in. na największych polskich festiwalach reggae w Polsce. W 2012r zagrali na 18stej edycji Przystanku WOODSTOCK.

Mają na koncie kilka zwycięstw w konkursach muzycznych:
- nagroda Publiczności na festiwalu "ROCKTIME" w Opolu
- nagroda Publiczności na festiwalu "FAZA" w Katowicach
- ROCK REGGAE FEST
- SPAZM 2007 w Katowicach
- Party Rura Kraków 2008
- Reggae na Piaskach w Konkursie Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka

Zostali nominowani w kategorii "Muzycznej nadziei polskiego reggae" największego czasopisma reggae w Polsce FREECOLOURS.

Grają reggae pod różną postacią, począwszy od ROOTS REGGAE, przez RAGGA, po energetyczne SKA i ROCKSTEADY. Wszystkie kompozycje są połączone z charakterystyczną sekcją dętą. Od 2012r. postanowili połączyć wokal męski z niesamowitym głosem koleżanki Martyny

 

Raggafaya

 

Formacja RAGGAFAYA istnieje od stycznia 2004 r. Założona została przez sześć osób, z których każda posiada inne zainteresowania muzyczne oraz doświadczenie w zakresie wykonywania przeróżnej muzyki od metalu do lekkiego rozrywkowego grania. W efekcie muzyka, jaką prezentuje zespół jest energetyczną mieszanką reggae, hip-hopu, funka i rocka, która zadowoli szerokie rzesze fanów pozytywnych wibracji reggae, wielbicieli rapu, ale także wszelakich rock'n'rollowych tradycjonalistów. Tekstowo jest z reguły wesoło, lekko i frywolnie, jednak z drugiej strony w setliście pojawiają się również słowa z dużo bardziej poważnym, a chwilami poetyckim przekazem. Podsumowując: dźwięki + słowa ekipy z Koszalina to radosna mieszanka wywołująca szeroki uśmiech na twarzy, przy której nie sposób usiedzieć w miejscu. Prawdziwą bombę energetyczną stanowią niesamowicie żywiołowe koncerty, które są prawdziwym odzwierciedleniem niezwykłego potencjału kapeli.

Występy na żywo to prawdziwa wizytówka kapeli. Podczas przebywania na scenie muzycy dają z siebie, robiąc bardzo żywiołowy show, pozostawiający niezapomniane wrażenia. W 2013 roku zespół dał łącznie 93 koncerty, m.in na festiwalach: Afryka Reggae Festival Toruń, Jarocin, Festiwal Energii Jaworzno, Generacja Koszalin czy na scenie Kr'shna Przystanku Woodstock.  

 

Habakuk

 

 „Z Festiwalem w Bielawie jesteśmy związani od jego pierwszej edycji w 1999 roku. Dla nas również był to rok debiutu, bowiem kilka miesięcy wcześniej ukazał się nasz pierwszy album. Później występowaliśmy na bielawskim Festiwalu regularnie, w latach 2000-2006 czterokrotnie. Po raz ostatni, jak dotąd, mieliśmy przyjemność zagrać tam w roku 2008, kiedy to wraz z gośćmi i festiwalową publicznością hucznie świętowaliśmy nasze 18. urodziny. Po kilkuletniej przerwie wrócimy do Bielawy z wielką radością, ciekawi, jak zmienił się ten Festiwal. Cieszymy się na spotkanie z Wami i dołożymy wszelkich starań, by i Was ucieszył nasz występ. Do zobaczenia!”
Wojtek Cyndecki – basista Habakuk

W tym roku zespół świętuje 25 lat istnienia, dlatego też Habakuk przyjedzie do Bielawy nie tylko ze specjalnymi gośćmi, ale również i z nową płytą, nagraną wspólnie z zespołem wokalnym „Kalokagathos”. Ukaże się on, podobnie jak poprzedni album „Sztuka Ulotna” nakładem wytwórni Mystic Production. Od zeszłego roku skład Habakuk powiększył się również o sekcję dętą.

Sukcesem zakończyła się długa, dwutygodniowa trasa po Wyspach Brytyjskich i Irlandii. Habakuk odwiedził 7 miast, gdzie spotkał się ze znakomitymi reakcjami ze strony publiczności. 

 

Chonabibe

 

Chonabibe - czytaj CHO NA BIBE. Lubelski zespół grający muzykę miejską według własnej definicji.

Liderem projektu jest Jahdeck, autor tekstów i większości kompozycji. Fundamenty formują: wokalista Fat Matthew, perkusista V-tech, klawiszowiec Czekol oraz Dj Positivo. Skład koncertowy poszerza gitarzysta Yankee. Doświadczenia wyniesione z poprzednich projektów Al-Fatnujah i Geto Blasta uformowały band w nowoczesnej formule. Melodyjne nagrania Chonabibe elektryzują, a ich niepowtarzalny klimat zyskuje coraz większe grono słuchaczy. Chonabibe patrzą krytycznym okiem, ale daleko im do maruderii. Czasem sentymentalnie, dziękczynnie, innym razem motywująco i z pazurem. Zawsze jednak w poszukiwaniu pozytywu. Słuchacze doszukują się różnych wpływów. Sami muzycy jako inspirację wskazują m.in: The Fugees, Arrested Development, Saian Supa Crew, The Roots, ale również The Prodigy, Sly & Robbie, Diplo, Sizzla czy Pharell Wiliams.

 

Bob One + Bas Tajpan

 

  - BAS TAJPAN z Dąbrowy Górniczej to wokalista i autor tekstów, którego kariera rozpoczęła się w drugiej połowie lat 90-tych. Jako artysta solowy zaistniał na początku nowego wieku na albumach producenckich IGS-a oraz w solowym projekcie Gutka Mustafarai. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak Junior Stress, Firma, Miuosh, Peja, Tabu Duby, Skorup, Fu czy Hemp Gru. W 2007 roku wraz z Miuoshem założył projekt Fandango Gang. Efektem był wspólny album o tym samym tytule. Wydał dwa solowe albumy. Debiut “Korzenie i kultura” (2010) promowany był singlami “Korzenie i kultura” oraz “Potęga majestatu”. Wydany w 2012 roku przez Hemp Records “Made in Tajpan” przyniósł clipy “Podróż” oraz “Dla moich ludzi”. 9 stycznia 2015 roku na polki sklepowe trafił trzeci solowy album Bas Tajpana pt. " Slavic Rasta" nakładem wytworni Slavic Label. BOB ONE to raper / wokalista z Katowic. Debiutował w roku 2001 z kolektywem Rainbow Hi-Fi, gdzie po raz pierwszy spróbował swoich sił na mikrofonie. Następnie dołączył do częstochowskiego sound systemu Rub Pulse. W 2008 wydał pierwszy solowy album “Jeden”.

 

Scena Sound System

 

Rezydent sceny:
Kuba 1200

 

Artyści zagraniczni:

| Supersonic | Damalistik | Biga Ranx |

| Suns of Dub feat. Addis Pablo, Ras Jammy, Jah Bami & Valdo |

 

Polscy artyści:

 | Kuba 1200 | 27Pablo | Ras Luta & Junior Stress | Jahdas | Yardee Crew |

 

 

 

Kuba 1200

 

Nowy rezydent sceny sound systemowej na Regałowisku. Poza koordynowaniem całości wykona również specjalnego seta z wyjątkowymi gośćmi.

Kuba to prawdziwy człowiek orkiestra - selektor, dźwiękowiec, założyciel i manager Eastwest Rockers. Koordynował produkcje wszystkich płyt EWR, współpracował też blisko z Pionearem przy produkcji płyty Polski Ogień. Odpowiadajac za koncerty w Karrot Kommando pracuje przy bookingach polskich i zagranicznych artystów, dzięki jego staraniom do Polski przyjechali m.in. Promoe, Konshens, YT, Daddy Freddy, Million Stylez, Jahdan Blakkmoore, Looptroop Rockers, Etana, Randy Valentine. Jako realizator pracował na koncertach i festiwalach w ponad 30 krajach, odwiedził Jamajkę i Afrykę. Obecnie zajmuje się managementem Juniora Stressa i Ras Luty, współpracuje z agencjami Karrot Kommando i Buxna i polskimi i zagranicznymi festiwalami. Był selektorem i managerem RDX, Konshensa, Juniora Kelly na ich europejskich trasach.

Jako jeden z niewielu selektorów występował praktycznie ze wszystkimi artystami reggae i dancehall w kraju, brał udział w niezliczonej ilości imprez, festiwali i kilku prestiżowych pojedynkach selektorów. Jego selekcja to miks najnowszego jamajskiego dancehall i reggae, amerykańskich brzmień hip hop i r'n'b i duża ilość ekskluzywnego materiału, premierowych wydawnictw i dubplates od czołówki polskich, europejskich i jamajskich artystów.

 

Supersonic 

Supersonic to jeden z niewielu europejskich sound systemów, których nazwa znana jest na całym świecie, od Jamajki i Trinidadu, po Japonię i Gambie. Zwycięzcy wielu pojedynków soundclash, w tym tak prestiżowych jak 'Global Clash' w Nowym Jorku, czy przełomowy 'Riddim Clash'. Założyciele Supersonic, Panza i Spider w przeciągu ostatnich 15 lat zgromadzili wokół siebie ekipę trzech selektorów i trzech MC's, która oprócz grania niezliczonych imprez, zajmuje się remixami i produkcją, oraz promocją imprez i pojedynków soundclash. Niedawno dołączyli do nich nowi zawodnicy, ale to właśnie ikony europejskiej sceny, Spider i Panza przyjadą w sierpniu do Bielawy by zaprezentować, jak udaje im się dotrzeć muzyką do fanów reggae wszędzie gdzie się pojawią. 

27Pablo 

27Pablo to jeden z pionierów ostrego dancehallu na tej szerokości geograficznej, na scenie pojawił się w 1998. Jako pierwszy selektor w Polsce stosował juggling na oryginalnych, jamajskich riddimach, by w 2004 r. stać się jedną z największych gwiazd polskiej sceny sound systemowej. Niedługo później przeprowadził się do Portugalii, gdzie razem z Francuzem Lexo, stworzył projekt „Yes Mi Selecta”, promujący międzynarodową scenę dancehall. Od kilku lat wspólnie z Jr.Stressem oraz Drivah, realizuje projekt ,,Dancehall Masak-RAH” który początkowo jako cykl imprez w stołecznym klubie Mandala, stopniowo stał się audycją radiową pod tym samym tytułem oraz jednocześnie tubą propagandową dla nowoczesnej muzyki jamajskiej.

27Pablo, mimo upływu prawie 15 lat działalności scenicznej jest wciąż aktywny, dzięki czemu zyskał miano środowiskowej ikony oraz osoby opiniotwórczej. Selektor w umiejętny sposób łączy rozrywkę z edukacją, pomaga mu w tym wrodzony talent do kontaktu z publicznością.

Damalistik 

Damalistik, francuski selektor o polskich korzeniach, zaczął grać reggae i dancehall w Tuluzie na początku roku 2000. Przez ostatnie 13 lat grał praktycznie w całej Europie, od Finlandii przez Polskę do Hiszpanii i Grecji, ale występował też na m.in. Kubie, na Jamajce, czy w Senegalu. Dzięki swojemu doświadczeniu rozpoznając gusta publiki potrafi zagrać klasyczny rootsowy set, paru godzinną selekcję zabójczych dubplates, albo imprezę z najnowszym jamajskim dancehallem, zależnie od czasu, miejsca i zebranych tam ludzi. Jego znakiem rozpoznawczym są sięgające za pas dreadloki, bojowa, energetyczna nawijka i szybki mix. „Nie lubię, gdy jeden kawałek gra dłużej niż minutę, jest przecież tyle dobrych rzeczy do zagrania” - śmieje się Damalistik.

Grał z artystami takimi jak Sizzla, Buju Banton, Capleton, Tarrus Riley, I Octane.

Biga Ranx 

Biga Ranx urodził się w 1988 roku we Francji, ale jego głowa od dawna mieszka na Jamajce. W jego utworach słychać inspiracje z dwóch, przenikających się źródeł. Z jednej strony są dźwięki reprezentowane przez jamajskich artystów, takich jak Super Cat, Alton Ellis, czy Vybz Kartel. Z drugiej strony jest dorobek amerykańskiego rapu. Na tym połączeniu bazuje unikalny styl Biga Ranxa - między młotem raggamuffin a kowadłem hip-hopu!

Francuski artysta zadebiutował albumem „On Time”, wydanym w 2011 roku i od razu wybranym najlepszym albumem Reggae/Dancehall we Francji przez portal Reggae.fr. Zagrał już na wielu europejskich festiwalach, m.in. na Garance Reggae Festival, Reggae Sun Ska czy słynnym festiwalu SummerJam, ale jak dotąd nie pojawił się jeszcze na żadnym festiwalu w Polsce. Na początku marca 2015 roku ukazała się jego najnowsza płyta „Nightbird”, którą promował będzie na festiwalu Regałowisko.

Ras Luta & Junior Stress 

Junior Stress i Ras Luta w przeciągu ostatnich 10 lat wielokrotnie spotkali się na klubowych i festiwalowych scenach w kraju i zagranicą. Nieraz też pracowali wspólnie w studio, wspierając się przy kolejnych swoich produkcjach. Na przełomie 2014 i 2015 roku wspólnie objechali Polskę ze swoją sound systemową trasą. Tak jak na początku swojej muzycznej kariery, Ras Luta, Junior Stress i kuba1200 stawiają na klasyczny jamajski patent – dwa deki i mikrofon to wszystko czego potrzebują, żeby zaprezentować to, co najlepsze w polskiej i jamajskiej muzyce reggae.

Obydwaj artyści promować będą swoje nowe wydawnictwa. Płyta 'Sound Systemowej Sceny Syn' Juniora Stressa, zebrała świetne recenzje – balansujący między reggae i hip hopem krążek przemawia nie tylko do fanów gatunku. Ras Luta dopiero co wypuścił swój autorski mixtape 'Jak Na Początku', który do korzeni sound systemowej szkoły nawiązuje.

Jahdas

Jako jeden z pionierów sound systemowego grania na Górnym Śląsku, swą działalność rozpoczynał od wspólnego projektu z Bob One'm o nazwie Rainbow Hi-Fi. Na przestrzeni 13 lat zagrał kilkaset imprez w kilkudziesięciu miastach w Polsce i za granicą (Anglia, Irlandia, Niemcy, Słowacja, Czechy). W tym czasie wystąpił na sześciu pojedynkach soundclash, z czego z czterech wychodził zwycięsko (Częstochowa 2007, Poznań 2007, Kielce 2011, Lublin 2014). Współpracował i grywał jako selektor z takimi artystami jak: Bas Tajpan, Bob One, Miuosh, Ras Luta, Cheeba, Grizzulah, Junior Stress, Grubson, Marika, Deadly Hunta, Solo Banton, Dr Ring Ding, Spectacular, RDX, Leftside. Nie zamykając się w ramy mixuje najlepsze numery reggae, dancehall ...i wszystko inne co ma w sobie choć odrobinę jamajskiej wibracji. 

Yardee Crew 

Yardee Crew, czyli duet Dr. Love & Ratek, zainspirowani legendarną już na Śląsku ekipą Rub Pulse, w 2006 roku zaczeli organizować cykliczne imprezy 'Jamaican Stylee', na której zagrali praktycznie wszyscy polscy wykonawcy i selektorzy reggae. Sami od lat budują swoją markę na Śląsku i Zagłebiu, gromadząc finalnie w swoim składzie 9 osób. Do Bielawy przyjadą Dr Love – selektor, miłośnik ska, reggae, dancehall i gorzkiej żołądkowej, oraz Ratek, MC znany z wentylowania pomieszczeń ręcznikiem, palenia ognia i krzyczenia na ludzi ze sceny. Ci pasjonaci dancehallu i stawania na głowie, pojawią się na Bielawie po raz pierwszy.

Suns of Dub
feat. Addis Pablo, Ras Jammy, Jah Bami & Valdo

Suns of Dub to jednocześnie wytwórnia, ekipa producencka i sound systemowy skład, z którym selektorzy, nawijacze i instrumentaliści promują swoje produkcje na żywo. Odnajdując się we wszystkich stylach muzyki reggae, łączą oryginalne brzmienie Rockers z cyfrowym stylem nowej ery dubu. Założycielami Suns of Dub są selektor Ras Jammy, oraz grający na melodyce Addis Pablo (syn legendy reggae i dub, Augustusa Pablo).

W ostatnich 2 latach wypuścili ponad 100 różnych produkcji. Zyskali popularność dzięki współpracy z tuzami gatunku takimi jak Major Lazer, Chronixx, Inner Circle, Toddla T czy Midnite, ale też dzięki swojemu wydanemu na winylu 'Selassie Souljahz', gdzie w jednym numerze spotykają się Sizzla, Chronixx, Protoje i Kabaka Pyramid. Pod koniec 2014 solowy album wydał Addis Pablo.

Na Regałowisko przyjeżdżają z dwoma pochodzącymi z Trynidadu i Tobago wokalistami Jah Bami i Valdo.

 

Media Tent Stage

 

 

Artyści:

| Rootzmans | Moribyassa | Max korner | Bliznaterrorsound |

| Ras Sean Mure | Jahbestin | Dawid Albaaj aka David D’light |

 

Media Tent Stage nowa propozycja na festiwalu. Miejsce spotkań, prelekcji, bębnów, warsztatów, koncertów zespołów oraz młodych soundsystemów. Znajdzie się tam strefa leżakowania, w której każdy będzie mógł odprężyć się przy dźwiękach muzyki. Łowcy autografów również nie będą zawiedzeni – w namiocie Media Tent Stage będzie można spotkać artystów Regałowiska i posłuchać przeprowadzanych z nimi wywiadów.

 

Bębny afrykańskie djembe – warsztaty

 

Warsztaty poprowadzi Rafał Chrebela, który bębny afrykańskie poznał w 2005 roku. Od tamtej pory był uczestnikiem wielu warsztatów prowadzonych przez polskich i afrykańskich mistrzów djembe. Na co dzień prowadzi regularne lekcje gry na bębnach w Żarach, Żaganiu i Legnicy. Członek wrocławskiego zespołu Tiriba.

 

Prelekcja „Jak to się stało?” – 50 lat jamajskiej muzyki w Polsce
Prowadzą: Mirosław „Maken” Dzięciołowski oraz Janusz „Yasman” Kusz

 

Narodziny jamajskich inspiracji w Polsce oraz przykłady ich wpływu na polską scenę pop, rock, jazz, world a nawet disco polo przedstawi autor kompilacji płytowej „Polska w rytmie reggae”, DJ i promotor Jasiek Yasman Kusz.

Próbę syntezy dalszej części trwającej od 50 lat historii, sygnowanej początkami takich zespołów jak Kryzys, Bakshish czy Izrael i narodzinami artystów, którzy dobrze wiedzieli co robią i dokąd zmierzają, podejmie Mirosław „Maken” Dzięciołowski, autor audycji „Strefa Dread” w Czwórce Polskie Radio, twórca pierwszego polskiego sound systemu Joint Venture, dziennikarz muzyczny i promotor.

Całość bogato ilustrowana fragmentami muzycznymi i obrazem.

 

 

Koncert miejski

Koncert Miejski to już niemal tradycja. Każdego roku na Rynku w Bielawie akcentujemy pozytywne brzmienia dla wszystkich tych, którzy przyjeżdżają do Bielawy wcześniej oraz dla jej mieszkańców. 

Jahcoustix Duo 

Młodość Jahcoustixa spędzona w Meksyku, Liberii, Nowym Yorku, Kenii i Egipcie to typowo nomadzkie życie. Odkrył muzykę w Kenii, gdzie rozpoczął pisanie swoich pierwszych piosenek. Po powrocie do Niemiec w wieku 20 lat, Jahcoustix w pełni poświęcił swe życie muzyce odtąd uzależniając je od podróży, która zabrała go i jego twórczość w połowę drogi dookoła świata.

Jahcoustix wydał 6 albumów studyjnych i zagrał 1000 koncertów na żywo na przestrzeni ostatniej dekady. Jego muzyczne zróżnicowanie, stały rozwój podobnie jak rozpoznawalność, którą otrzymuje za swoją twórczość są znakiem kroczenia do przodu ku jasnej przyszłości.

Ubiegłej jesieni Irievibrations Records wydało akustyczną wersję jego ostatniego albumu „Frequency” zatytułowaną „Acoustic Frequency”. To akustyczne wersje znanych piosenek, w tym przebój z Shaggy'm "World Citizen" oraz utwory bonusowe. Ciekawostką jest to, że oryginalne dęciaki na płycie zostały zastąpione… udającymi je ustami Jahcoustixa. W listopadzie zagrał trasę promującą ten album, w trakcie której jako pierwszy niemiecki artysta reggae dotarł do Nowej Zelandii.  

Dawid Albaaj aka David D’light

Dawid Albaaj aka David D'light - pochodzący z Gdańska kompozytor oraz autor tekstów. Ostatnie lata spędził w Sztokholmie, gdzie m.in. rozwijał swoją muzyczną pasję, czego efektem był wydany w 2013 roku singiel "Your Style", za którego produkcję odpowiada Don Paco. Zawsze uśmiechnięty, z pozytywnym podejściem do życia, co odzwierciedla się w jego tekstach. Po powrocie do Polski nawiązał współpracę z Krystianem "K-Jah" Walczakiem, czego efektem był numer "Righteousness", który ukazał się na składance "Sweet Love Riddim" dołączonej do magazynu Free Colours. W międzyczasie wystartował w konkursie Discovered By Good Time Radio, gdzie zajął zaszczytne, trzecie miejsce. Na koncie ma także nagrany wspólnie z Wersmanem numer "Miłości Chwila". Artysta regularnie pojawia się na scenie u boku Kamila Bednarka czy Mesajah, z którym wystąpił podczas kwalifikacji do konkursu "Przebojowe Duety". Dawid zagrał u boku takich gwiazd, jak Vavamuffin, Damian Syjonfam, Raggafaya. Zagościł również na scenie OSTRÓDA REGGAE FESTIWAL. Obecnie Dawid pracuje nad swoim materiałem.

 www.swisstimepiece.net

Karnety i bilety

- Karnet 20-22.08.2015

50 PLN - 01.05 do 19.08.2015

70 PLN - 20-22.08.2015

- Bilety jednodniowe:

40 PLN - Piątek 21.08.2015

40 PLN - Sobota 22.08.2015

 

Eko Bilet: https://ekobilet.pl/mokis-bielawa/w-dniu/2015-08-21

Ticket Pro: http://www.ticketpro.pl/jnp/festiwale/1561575-regalowisko-bielawa-reggae-festival.html

Karnety i bilety jednodniowe dostępne również w sieciach sprzedaży: w salonach Empik, Saturn, MediaMarkt na terenie całego kraju.

Pole namiotowe

Na terenie festiwalu, jak co roku, do dyspozycji uczestników będzie pole namiotowe.

Koszty:
- 5 PLN/ rozbicie namiotu (opłata jednorazowa)
- 5 PLN/ doba za osobę
- 0 PLN/ dzieci do lat 7

Więcej informacji na stronie www.regalowisko.pl

 

 
https://www.traditionrolex.com/30